BLOG

En sık kullanılan güneş enerji sistem profili hangisidir?

Güneş enerji sistemlerinde çok farklı profil tipleri kullanılmaktadır.

Bu yazımızda bunlardan bahsedecek ve güneş enerji panellerinin montajlarından en sık kullanılan profiller üzerine bilgi vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere, özellikle sahada kurulmak istenen güneş enerjisi panelleri belirli bir çelik konstrüksiyon üzerine monte edilir ve bulundukları sabit kalmaları sağlanır.

Bunu yaparken, farklı türde profiller kullanılabilmektedir.

Kullanılan profiller, projenin tipine, kullanılan güneş enerjisi panellerinin sayısına, kurulacak alanın özelliklerine ve hava koşullarına göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Bu nedenle, güneş enerjisi panellerinin montajı için, farklı tür ve tiplerde çelik konstrüksiyon profilleri kullanılır.

Bunlardan bazılarını şu şekilde belirtebiliriz;

*Z tipi profiller.

zprofil.jpg

Z tipi profiller, yan kesitten bakıldığında, Z harfini andıran şekilleri nedeniyle, bu adla bilinmektedirler.

Sıcak daldırma galvaniz ya da galvanizli çelik malzemeden üretilmeleri, özellikle paslanma ve korozyona karşı daha dirençli olmalarını sağlar.

*# Sigma tipi profiller.**

Sigma tipi profiller, yine kesitten bakıldıklarında Yunan alfabesindeki Sigma harfini andırmasından dolayı bu adla anılırlar.

sigmaprofil.jpg

U tipi profiller

U tipi profiller, daha önce belirtilen şekilde, kesitten bakıldığından U harfini andırmasından dolayı, bu adla bilinmektedirler.

utipiprofil.jpg

C tipi profiller

Güneş enerjisi panellerinin montaj işlemlerinde en sık kullanılan profil tipi olan profillerdir.

Maliyet olarak, diğer profil tiplerinden daha uygun olmakla beraber, montaj işlemlerinin kolaylığı nedeniyle, sıklıkla tercih edilmektedir.

ctipiprofil.jpg

Güneş enerji projelerinizde kullanacağınız her tür montaj ve bağlantı elemanları ile çelik konstrüksiyon malzemeleri için firmamız ile [iletişimhttps://argeform.com/iletisim] kurabilirsiniz.

Posted in Genel on Mar 28, 2022