BLOG

Termal Enerji Depolama (TED) Tankı Nedir?

Tank denince akla çok çeşitli tipte tanklar gelmektedir.

Bu yazımızda, Termal Enerji Depolama Tankları hakkında bilgi vereceğiz.

Termal Enerji Depolama Tankları, bir tür enerji pili olarak da değerlendirilebilecek türde tanklardır.

Bu tanklar, soğutulmuş su ile adeta bir tür şarj edilirler. Bu şarj işlemi, soğutulmuş suya fazla talep olmayan dönemlerde, tank içerisinde suyun depolanması ile olur. Gerektiği zaman da bu su, soğutulması gerekli bir başka akışkan ya da malzeme için kullanılır.

Termal Enerji Depolama (Thermal Energy Storage) tankları, genel olarak Karbon Çelik ya da Paslanmaz Çelik (AISI 316) malzemeden üretilirler.

İç yapısı, cam kaplı emayenin dekapaj ve pasivasyon işlemlerine tabii tutulan bu tankların, dış kaplaması ise çok sert poliüreten köpük üzerine, esnek poliüreten köpük, sonrasında polistiren grafit ve en son olarak polyester elyaf ile gerçekleştirilir.

Bu işlemlerin ardından, elektrostatik toz boya ya da bu boya üzerine ek katman olarak yapay deri ya da benzeri bir malzeme ile tank, hazır hale getirilir.

Başta endüstriyel tesisler, kimya firmaları ve fabrikalar olmak üzere, otellerden havaalanlarına, iş kulelerinden, büyük yerleşkelere kadar çok geniş bir alanda kullanımı olan Termal Enerji Depolama Tankları, 100 litreden 10.000 litreye kadar farklı büyüklüklerde olabilmektedir.

Bu ürün grubuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için firmamızla iletişim kurmanızı rica ederiz.

Posted in Genel on May 10, 2022